Rezonans może uratować życie

Współczesna medycyna korzysta z wielu udogodnień diagnostycznych dzięki technologiom umożliwiającym zobrazowanie wnętrza organów i organizmu człowieka na tyle, by można było z dużą precyzją, dokładnością ocenić na przykład wielkość cysty czy sam fakt występowania raka.

rezonans

Jednym z badań jakie wykonuje się obecnie rutynowo przy wielu schorzeniach, na zasadzie profilaktyki jest rezonans warszawa magnetyczny. Do niedawna badanie było to rzadko wykonywane z uwagi na koszty badania i niewielką dostępność aparatury. Rezonans magnetyczny sprawdzał się nie tylko u osób po wypadkach i urazach ale również u osób niezdiagnozowanych o nietypowych objawach. Tym samym z czasem przybyło rezonansów i obecnie są one dostępne zarówno w systemie opieki zdrowotnej państwowej jak i prywatnej. W przypadku refundacji państwa na badanie trzeba nieco poczekać, jednak wykupując badanie prywatnie można je wykonać niemalże od ręki w co większych poradniach, prywatnych szpitalach większych miast.

rezonans-magnetyczny

Badanie jest nieinwazyjne a ponadto nie jest ani bolesne ani nieprzyjemne. Rezonansowi poddawane są nawet dzieci, co prawda podawany jest przed badaniem tak zwany kontrast dożylnie to nie wpływa on na funkcjonowanie pacjenta. Obraz rezonansu magnetycznego służy przede wszystkim diagnostyce głowy, jednak pomaga także w zlokalizowaniu guza, cyst i innych tworów poza głową. Nie rzadko badanie rezonansem może uratować nam życie, bowiem dzięki dokładności i szybkości jego wykonania można zareagować odpowiednio szybko i na przykład usunąć krwiaka, tętniaka operacyjnie bądź podjąć niezwłocznie leczenie farmakologiczne. Podobnie jak tomografia tak też rezonans magnetyczny w XXI wieku stał się badaniem niemalże podstawowym w przypadku wielu schorzeń, zwłaszcza tych słabo wykrywalnych przy pomocy innej aparatury i trudnych do rozpoznania lekarskiego.