Neseber- wizytówka Bułgarii

neseber polwysep

Bułgaria od zawsze budziła we mnie sentyment, gdyż jako dzieci spędzaliśmy tam wczasy
z rodzicami i tam spotkałam swoją pierwszą miłość. Dlatego gdy tylko nadarzy się okazja chętnie odwiedzam ten kraj, szukając nowych przestrzeni i miejsc, które warto odkryć. Jednym z takich miejsc jest niewątpliwie Neseber- miasteczko, które stało się pewnego rodzaju wizytówką bułgarskiego wybrzeża.

Neseber to stosunkowo nie duże, ale bardzo urocze miasteczko. Leży ono na półwyspie, a z lądem łączy go tylko kawałek ziemi. I to właśnie ze względu na położenie, ale również na fakt, że miejsce to zostało uznane za rezerwat archeologiczno- historyczny warto go odwiedzić. Spacerując po wybrukowanych ulicach dostrzegamy klimat tamtejszej kultury i tradycji. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ciekawa architektura zabudowań. Są to niewysokie domy z murowanym parterem i drewnianym piętrem. W każdym oknie obowiązkowo są doniczki z kwiatami. Pośród tych domów można znaleźć klimatyczne tawerny czy przytulne pensjonaty. Można odnieść wrażenie, że człowiek przeniósł się do XIV wieku. Jeśli chodzi o zabudowę sakralną, to wszystkie budowle przypominają cerkiew. To prawosławie bowiem jest religią dominującą w tym miejscu.

neseber

Najsłynniejszą cerkwią, która przetrwała do współczesnych czasów i gdzie nadal odbywają się nabożeństwa jest Stara Metropolia. Jako ciekawostkę można podać, że została ona zbudowana na ruinach świątyni starożytnego biga Apolla. W czasie spaceru można odwiedzić również doskonale wpisującą się w otoczenie łaźnię turecką. W Neseber można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał w miejscu, a życie płynie wolniej niż gdzie indziej. Nic dziwnego, że miejsce to jest tak chętnie odwiedzane przez turystów, którzy, tak jak ja zachwyceni Bułgarią, próbują odkryć każdą z jej twarzy.

5 komentarzy

 1. Bułgarie trzeba polubić, ma swój niepowtarzalny klimat…… spędzając tydzień na plaży na wycieczce z biura turystycznego nie dostrzegamy uroków kraju….. spędzając 2 tygodnie po za utartym szlakiem z przewodnika zachwycimy się i będziemy tu wracać przy każdej okazji
  retczynski.pl

  View Comment
 2. Moim zdaniem brud smród i bałagan, kuchnia okropna poza nielicznymi wyjątkami, trudno znaleźć restaurację w której można zjeść coś smacznego i zdrowego, 99% to knajpy nastawione na niewymagającego turystę czyli frytki na starym oleju, i tłuste mięso…. pizza frutti di mare …. nie wiadomo czy jeść łyżką czy najpierw zlać wodę z talerza……..
  best-vintage.pl

  View Comment
 3. Urokliwe nie duże miasteczko na półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego, liczy niewiele ponad 10 tyś mieszkańców. Niezliczone zabytki, wiele wpisanych na liste dziedzistwa kultury UNESCO,. Miasto położne jest na skalistym brzegu ale w pobliżu pięknych plaż, niecałe 3 kilometry od Słonecznego Brzegu
  wpis.4po.pl

  View Comment

Dodaj komentarz